Szanowni Państwo! W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookie oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

samotnie

17.06.2020 / Ludzie

Nosi mnie jak północny wiatr

Zofia Janina Borysiewicz w Radiu Kapitał prowadzi audycję „Reisefieber”, zapraszając gości, którzy opowiadają o swoich podróżach, ale też dyskutują z nią o problemach społecznych. Regularnie odwiedza Palestynę i Izrael, gdzie spędziła 5 miesięcy na stypendium, badając tamtejszą typografię i tworząc własny krój pisma.

16.03.2020 / Ludzie

Świadek upadku imperium

Przeżył oblężenie Groznego w schronie Szamila Basajewa, odwiedził Armenię chwilę po trzęsieniu ziemi, czekał na szturm sowieckich wojsk w litewskim parlamencie. Dokumentował nie tylko rozpad radzieckiego imperium, ale także polskie losy w czasach transformacji ustrojowej, czego efektem jest arcyciekawy album „Mechanizm”. Fotograf społeczny, reporter, podróżnik. Mariusz Forecki, współzałożyciel fundacji i galerii Pix House, dał się nam namówić na trochę wspomnień.

29.12.2019 / Ludzie

Dusza w ruchu

Po nepalskiej prowincji spacerowała przebrana w strój Yeti, a w Katmandu złapała intensywny rytm miasta, balansując między pędzącymi autami i skuterami. W Himalaje Sonia Rammer wybrała się wiedziona hasłem: „sztuka jako podróżowanie”, choć tłumaczy, że rozumie je jako „niekoniecznie fizyczne, choć zawsze mentalne, pojawienie się w nowym miejscu.”

Miejsca

Nepal

25.03.2019 / Miejsca

Tryper. Tropa

„Wilczy notes” to książka podróż, książka o podróżowaniu i książka o książkach o podróżowaniu. Ledwo otworzymy okładkę, już jesteśmy wrzuceni przez Mariusza Wilka na skraj Rosji i prowadzeni przez niego ścieżkami tonącymi w błocie lub zmarzniętymi na kamień, a na każdą z nich są nanizane  trzy tematy: Wyspy Sołowieckie, podróżowanie i to, jak o swoim podróżowaniu opowiadać.

01.11.2018 / Ludzie

Nigdy nie widziałem mumii Lenina!

Z Grigorym Popovem, jednym ze współzałożycieli galerii Ostrøv, rozmawiamy o Moskwie – jego rodzinnym mieście – podróżach pociągami i kuchni gruzińskiej.

31.10.2018 / Ludzie

Golonka z kapustą w rytmie „Szła dzieweczka”

Stach Kandulski jak mało kto wie, na czym polega różnica między zorganizowaną turystyką a podróżą – pracuje jako przewodnik po dawnym habsburskim imperium – oprowadza po Bratysławie, dolinie Wachau i Wiedniu. Nam opowiada, dlaczego zakochał się w austriackiej stolicy – mieście Klimta, Freuda i szpiegów.

30.10.2018 / Ludzie

Wieloryby, góry i tango

Joanna Stankiewicz niedawno wróciła z Argentyny, słuchamy zatem o jej przygodach w kraju Borgesa i Messiego. Rozmawiamy, zajadając pyszne ciasto marchewkowe „homemade”, a zza kanapy przysłuchuje się nam czarny kot Anton.