18.06.2020 / Ludzie
Lubię kulturowy miszmasz
Mateusz Machalski na co dzień zajmuje się projektowaniem liter i identyfikacji wizualnych. Odpowiada też za projekt magazynu Newonce i wiele kampanii dla czołowych marek. Spotkaliśmy się z nim tuż przed ogłoszeniem pandemicznego lockdownu w klimatycznym mieszkaniu na warszawskim Śródmieściu. Mateusz jest stołecznym patriotą, ale zdarza się, że połowę roku spędza w podróżach. Gdy rozmawialiśmy, planował właśnie wyprawę do Syrii.
16.03.2020 / Ludzie
Świadek upadku imperium
Przeżył oblężenie Groznego w schronie Szamila Basajewa, odwiedził Armenię chwilę po trzęsieniu ziemi, czekał na szturm sowieckich wojsk w litewskim parlamencie. Dokumentował nie tylko rozpad radzieckiego imperium, ale także polskie losy w czasach transformacji ustrojowej, czego efektem jest arcyciekawy album „Mechanizm”. Fotograf społeczny, reporter, podróżnik. Mariusz Forecki, współzałożyciel fundacji i galerii Pix House, dał się nam namówić na trochę wspomnień.
29.12.2019 / Ludzie
Dusza w ruchu
Po nepalskiej prowincji spacerowała przebrana w strój Yeti, a w Katmandu złapała intensywny rytm miasta, balansując między pędzącymi autami i skuterami. W Himalaje Sonia Rammer wybrała się wiedziona hasłem: „sztuka jako podróżowanie”, choć tłumaczy, że rozumie je jako „niekoniecznie fizyczne, choć zawsze mentalne, pojawienie się w nowym miejscu.”
14.06.2019 / Ludzie
Na chińskim szlaku
Dagmarę Gregorowicz znają niemal wszyscy związani z muzyczną sceną – pełna energii, towarzyska i rozgadana, inspiruje nowe projekty i udowadnia, że chcieć znaczy móc. Wspólnie z ukraińską przyjaciółka Daną Vynnytską, basistą Mikołajem Pospieszalskim i perkusitą Bartoszem Nazarukiem tworzy zespół Dagadana. Od niedawna śpiewa też w zespole Dobre Bo Dobre, a z Michałem Wiraszką (Muchy) i Michałem Szturomskim (Afro Kolektyw) współpracuje przy projekcie Provinz Posen. Z Dagą spotkaliśmy się, by porozmawiać o Chinach, które od lat odwiedza regularnie.
08.04.2019 / Ludzie
Szukanie dziury w całym
„Ledwie zacznę o czymś opowiadać, od razu uciekam w dygresję i tworzę nowy wątek” – ostrzega nas Mirek na początku spotkania. „Mogę się rozgadać i wyląduję w miejscach, w których nawet mnie nie było, a będę udawać, że mam szeroką wiedzę” – śmieje się. Zwiedził pół świata, zdecydowaliśmy jednak, że porozmawiamy o Azji Południowo-Wschodniej.
31.10.2018 / Ludzie
Golonka z kapustą w rytmie „Szła dzieweczka”
Stach Kandulski jak mało kto wie, na czym polega różnica między zorganizowaną turystyką a podróżą – pracuje jako przewodnik po dawnym habsburskim imperium – oprowadza po Bratysławie, dolinie Wachau i Wiedniu. Nam opowiada, dlaczego zakochał się w austriackiej stolicy – mieście Klimta, Freuda i szpiegów.