Szanowni Państwo! W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookie oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Ludzie/A-Z

Są najważniejsi. Nasi bohaterowie. Tak bardzo różni, a jednak połączeni jedną pasją – ledwo wrócą z „tripu”, zwykle myślą o następnym. Słuchamy ich, rozmawiamy, pytamy o objawienia i rozczarowania, tajemnice i przyziemne przyjemności. Na mapie można zobaczyć miejsca, w których byli.

18.06.2020 / Ludzie

Lubię kulturowy miszmasz

Mateusz Machalski na co dzień zajmuje się projektowaniem liter i identyfikacji wizualnych. Odpowiada też za projekt magazynu Newonce i wiele kampanii dla czołowych marek. Spotkaliśmy się z nim tuż przed ogłoszeniem pandemicznego lockdownu w klimatycznym mieszkaniu na warszawskim Śródmieściu. Mateusz jest stołecznym patriotą, ale zdarza się, że połowę roku spędza w podróżach. Gdy rozmawialiśmy, planował właśnie wyprawę do Syrii.

17.06.2020 / Ludzie

Nosi mnie jak północny wiatr

Zofia Janina Borysiewicz w Radiu Kapitał prowadzi audycję „Reisefieber”, zapraszając gości, którzy opowiadają o swoich podróżach, ale też dyskutują z nią o problemach społecznych. Regularnie odwiedza Palestynę i Izrael, gdzie spędziła 5 miesięcy na stypendium, badając tamtejszą typografię i tworząc własny krój pisma.

16.03.2020 / Ludzie

Świadek upadku imperium

Przeżył oblężenie Groznego w schronie Szamila Basajewa, odwiedził Armenię chwilę po trzęsieniu ziemi, czekał na szturm sowieckich wojsk w litewskim parlamencie. Dokumentował nie tylko rozpad radzieckiego imperium, ale także polskie losy w czasach transformacji ustrojowej, czego efektem jest arcyciekawy album „Mechanizm”. Fotograf społeczny, reporter, podróżnik. Mariusz Forecki, współzałożyciel fundacji i galerii Pix House, dał się nam namówić na trochę wspomnień.

29.12.2019 / Ludzie

Dusza w ruchu

Po nepalskiej prowincji spacerowała przebrana w strój Yeti, a w Katmandu złapała intensywny rytm miasta, balansując między pędzącymi autami i skuterami. W Himalaje Sonia Rammer wybrała się wiedziona hasłem: „sztuka jako podróżowanie”, choć tłumaczy, że rozumie je jako „niekoniecznie fizyczne, choć zawsze mentalne, pojawienie się w nowym miejscu.”

Miejsca

Nepal

03.09.2019 / Ludzie

Zawsze ciągnęło mnie w bezkres

Choć  wydaje się, że z łatwością można dziś dotrzeć w niemal każdy zakątek Ziemi, oceaniczne wyprawy podbiegunowe nadal rozpalają wyobraźnię. Przemysław Jędrowski, na co dzień człowiek od strategii i komunikacji marek, a równocześnie pasjonat żeglarstwa marzył o opłynięciu Przylądka Horn, a z rozpędu dotarł aż na Antarktydę. Po drodze odwiedził bar na zatopionym statku i stację polarną kupioną za jednego funta.

14.06.2019 / Ludzie

Na chińskim szlaku

Dagmarę Gregorowicz znają niemal wszyscy związani z muzyczną sceną – pełna energii, towarzyska i rozgadana, inspiruje nowe projekty i udowadnia, że chcieć znaczy móc. Wspólnie z ukraińską przyjaciółka Daną Vynnytską, basistą Mikołajem Pospieszalskim i perkusitą Bartoszem Nazarukiem tworzy zespół Dagadana. Od niedawna śpiewa też w zespole Dobre Bo Dobre, a z Michałem Wiraszką (Muchy) i Michałem Szturomskim (Afro Kolektyw) współpracuje przy projekcie Provinz Posen. Z Dagą spotkaliśmy się, by porozmawiać o Chinach, które od lat odwiedza regularnie.

Miejsca

Chiny

28.05.2019 / Ludzie

Ogórkiem przez Amerykę

Kultowe auto – volkswagen ogórek – na podwórzu, barwne tatuaże na rękach, biografie Nicka Cave’a i Kurta Cobaina na półce i basówka oparta o wzmacniacz pod ścianą. Wystarczy minuta spędzona w ich domu w Mosinie, by przekonać się o tym, że Jess (Aga) i Wrzosu (Bartosz) mają rockandrollowe dusze. Wyglądają jak z kadru „Easy Rider” albo teledysku ZZ Top i właśnie rozpoczynają swoją przygodę życia: wyruszają w roczną wyprawę ogórkiem po Ameryce – od Kanady, przez Stany i Meksyk, po Gwatemalę. A może jeszcze dalej?

13.04.2019 / Ludzie

Wyspy możliwości

Na Reunion ucieka przed rekinami na szczyt wulkanu, Sri Lankę przemierza wagonem towarowym z listami Witkacego w kieszeni, a na Zanzibarze przestaje liczyć czas. Olga Reszelska – pełna radosnej energii – z zadziwiającą konsekwencją wciela w życie kolejne swoje pomysły zawodowe i podróżnicze.

08.04.2019 / Ludzie

Szukanie dziury w całym

„Ledwie zacznę o czymś opowiadać, od razu uciekam w dygresję i tworzę nowy wątek” – ostrzega nas Mirek na początku spotkania. „Mogę się rozgadać i wyląduję w miejscach, w których nawet mnie nie było, a będę udawać, że mam szeroką wiedzę” – śmieje się. Zwiedził pół świata, zdecydowaliśmy jednak, że porozmawiamy o Azji Południowo-Wschodniej.

21.12.2018 / Ludzie

Zjeść dobrze, celebrować życie!

Kto raz uległ pokusie Janssona, nigdy już nie zapomni rozkoszy skandynawskiej kuchni! Camilla Hultqvist i Igor Grzeszczuk, którzy razem prowadzą magazyn „Food & Friends”, podczas swoich podróży odwiedzają najlepsze restauracje i poznają słynnych mistrzów kulinarnej sztuki.

01.11.2018 / Ludzie

Szukamy podobieństw w różnicach

W życiu i podczas podróży nie szukają ekstremów, lecz umiaru. Cenią spokój i balans. Zjechali całą Europę, choć szczególnie upodobali sobie Włochy. Wojtek i Iza niedawno spełnili też swoje wieloletnie marzenie i spędzili dwa tygodnie w Tokio.

01.11.2018 / Ludzie

Nigdy nie widziałem mumii Lenina!

Z Grigorym Popovem, jednym ze współzałożycieli galerii Ostrøv, rozmawiamy o Moskwie – jego rodzinnym mieście – podróżach pociągami i kuchni gruzińskiej.

31.10.2018 / Ludzie

Golonka z kapustą w rytmie „Szła dzieweczka”

Stach Kandulski jak mało kto wie, na czym polega różnica między zorganizowaną turystyką a podróżą – pracuje jako przewodnik po dawnym habsburskim imperium – oprowadza po Bratysławie, dolinie Wachau i Wiedniu. Nam opowiada, dlaczego zakochał się w austriackiej stolicy – mieście Klimta, Freuda i szpiegów.

30.10.2018 / Ludzie

Wieloryby, góry i tango

Joanna Stankiewicz niedawno wróciła z Argentyny, słuchamy zatem o jej przygodach w kraju Borgesa i Messiego. Rozmawiamy, zajadając pyszne ciasto marchewkowe „homemade”, a zza kanapy przysłuchuje się nam czarny kot Anton.

29.10.2018 / Ludzie

Wyjść w step i ruszyć przed siebie

Pomysł na podróż do Kirgistanu pojawił się niemal z dnia na dzień: po prostu znajomy szukał kompana na wycieczkę w góry i gorąco namawiał, więc stwierdziłem: „Jedźmy” – wspomina Maciej Zakrzewski. Niedługo potem kupiliśmy bilety i miesiąc później – w połowie sierpnia ubiegłego roku – ruszyliśmy w drogę.