Szanowni Państwo! W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookie oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Mechanizm – fotografie z czasów polskiej transformacji

W rozmowie z nami Mariusz Forecki opowiada o upadku sowieckiego imperium i niezwykłych przygodach, które towarzyszyły jego pracy za naszą wschodnią granicą. Z kolei album „Mechanizm”  zbiera znakomite fotografie z czasów polskiej transformacji – trzy dekady życia nad Wisłą: od ostatniego zjazdu PZPR po pracownicze imprezy w wielkich korporacjach, przede wszystkim zaś to, co działo się na marginesach życia społecznego i politycznego, co było wypychane poza telewizyjne kadry, historie wyciszane i wypierane.
Jacy byliśmy? Jak wyglądał nasz kraj, a jak żyje się teraz? „Mechanizm” to fotograficzna opowieść, dzięki której nie tylko możemy zobaczyć, ale także postarać się zrozumieć i docenić jak zmienił się nasz kraj w latach 1989-2019.
Wszystko dojrzewało powoli, wstydliwie, w cieniu brudnych bram domów. Czaiła się tam niepewność, czy cienki zwitek dolarów kupiony za roczną pensję, nie okaże się pociętą, komunistyczną gazetą i czy nie jest to prowokacja. Później – kilkudniowe stanie w kolejce po paszport i pierwsze wybory, nazwane trochę na wyrost „wolnymi“. I dworzec kolejowy, pachnący jeszcze brudnym wagonem drugiej klasy w nocnym pociągu relacji Szczecin-Przemyśl.

Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm. Autor nie ocenia, raczej jest dogłębnym obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, zwykłej oraz tej „ważniejszej” – z pierwszych stron gazet. Ukazuje ją jednak nie wprost – jak zwykło się drukować ją w prasie. Sporo jest w Foreckim socjologa – dokumentalisty – dużo więcej niż fotoreportera. Opowieść zaczyna się w późnych latach osiemdziesiątych, szarość ulicy zamienia się w kolor nieprzewidywalnych lat dziewięćdziesiątych i dociera współczesności.
Mechanizm_Forecki_31_1988-2000

Margaret Thatcher w Hali Mirowskiej w Warszawie, 1988 (© Mariusz Forecki)

Mechanizm. Polska 1988-2019

autor: Mariusz Forecki
edycja i koncepcja: Mariusz Forecki
teksty: Mariusz Forecki, Piotr Gajdziński
design: Andrzej Dobosz
wydawca: PIX.HOUSE
ilość stron: 240+32
nakład: 250 / 350 – autorski
oprawa: twarda, półszwajcarska, dwie różne okładki
ISBN 978-83-65133-29-8

Rozmowę z Mariuszem Foreckim przeczytacie w zakładce Ludzie pt: „Świadek upadku imperium".
Dziękujemy Mariuszowi za udostępnienie zdjęć.
Książka dostępna tylko w księgarni Pix.House